Kudy k nám

Horská chata Šúsovka
Benecko 28
Krkonoše
+420 777263201
info@susovka.cz

mapa Šúsovka 

Volné termíny

Volné oddneška

Facebook

Jilemnice

JilemniceJilemnice je typickým podkrkonošským městečkem ležícím v kopcovité krajině západokrkonošského podhůří. Ne nadarmo bývá někdy nazývána "Branou do západních Krkonoš", která je již po léta vyhledávána turisty pro výhodnou polohu jako stvořenou k turistickým i cykloturistickým, v zimě pak lyžařským výletům.


Základním tipem na výlet je naučná stezka "Jilemnice známá neznámá", která Vás provede Jilemnicí a jejím nejbližším okolím, včetně nejzajímavějších míst, která lze v okolí Jilemnice nalézt. Podíváte se s ní například k rodnému domu spisovatele Jaroslava Havlíčka, který proslul mezi českými spisovateli svými romány z krkonošského prostředí (Helimadoe, Petrolejové lampy).


Dále navštívíte významné poutní místo u kapličky sv. Anny nebo zámecký park, ve kterém se skrývá zámek, který jako by byl vystřižen z období vlády Harrachů nad jilemnickým panstvím.


Do zámku se jistě vyplatí vstoupit, poněvadž v jeho interiérech se nalézá Krkonošské muzeum se stálými expozicemi: "Historie lyžování v českých zemích do roku 1914", "Vlastivěda západních Krkonoš" a Galerií Františka Kavána. Ovšem jilemnické muzeum se může pochlubit i dalšími expozicemi a také mechanickým pohyblivým betlémem Jáchyma Metelky, který je skvostem mezi mechanickými betlémy.

Na cestě od krkonošského muzea narazíte na barokní kostel svatého Vavřince a hned naproti na původní budovu bývalého Gymnázia a sportovního gymnázia, které vychovalo celou řadu významných osobností, převážně sportovců (např. Květu Jeriovou).

Od kostela svatého Vavřince se již po pár desítkách metrů dostanete do Zvědavé uličky, kde lze spatřit ojedinělý soubor roubených chaloupek, které se zde zachovaly ze starých časů. Neříká se jí Zvědavá pro nic za nic. Domy jsou tam totiž postaveny tak, že vypadají, jako by vykukovaly do ulice a sledovaly tak čilý ruch na jilemnickém náměstí.

Ještě jednou raritou, dokonce evropskou, se může Jilemnice chlubit. Jedná se o radniční budovu z roku 1781 s unikátním hodinovým systémem - opakovačky. Jejich odbíjení je nejenom krásné, ale velmi praktické. Každou čtvrthodinu, aniž byste viděli na ciferník, můžete dobře určit správný čas. Ozve se nejprve malý cimbál a oznámí počet čtvrtí. pak následuje cimbál prostřední a ohlásí počet celých hodin. Pokud nastane celá hodina, ozve se ještě velký cimbál a mohutnými údery počet celých hodin zopakuje. Za den se ozve celkem 1020 úderů. Zvuková kulisa opakovaček je natolik výrazná, že se stala do značné míry symbolem Jilemnice.

Nejste-li příznivci naučné turistiky, Jilemnice Vám nabídne i jiné možnosti, jak v ní strávit čas. K dispozici je bowlingová herna, kuželna i městský stadion, kde najdou možnost sportovního vyžití hlavně děti. Pro ty z Vás, kteří rádi plavou v krytém bazénu nebo užívají saunu, má Jilemnice krytý bazén se saunou otevřený v zimní i letní sezoně.

www.mestojilemnice.cz 

Služby

Skupiny vhodné pro skupiny -
44 lůžek
televize sat tv 
vlastní parkování
cyklistika cyklistika
Lyžování sjezdové a běžecké lyžování 150m
Snowtubing snowtubing 150m
Skiservis Skiservis a půjčovna
bus bus
pošta 100 m
restaurace čtyři restaurace do 250 m
obchod obchod 200 m

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace